Vybavení domácnosti

Rekonstruujete dům či byt? Uvažujete o novém zařízení Vašeho domova či pracovny? Vybírejte s ohledem na životní prostředí, zdraví a bezpečí Vás i Vašich dětí. Ve svém domově trávíme často až 80 % svého času, buďte proto pozorní při výběru materiálů pro své bydlení.
Rady a doporučení pro výběr materiálů do interiéru
Při výběru materiálů (nejen) do interiéru preferujte české výrobky a lokální výrobce – podpoříte soběstačnost regionu a úsporu energií za dopravu. Řiďte se také ekoznačením uvedeném na výrobcích (podrobněji v kapitole Ekoznačení).
Stavební materiály
- Používejte přírodní stavební materiály – jsou příjemné na bydlení a nezatíží přírodu ani váš domov nebezpečnými chemikáliemi např. hliněná nebo vápenná omítka, keramické dlaždice, cihly, beton, dřevo, izolační materiály na bázi celulózy apod..
- Vybírejte takové zařízení, které je bytelné a bude vám dlouho dobře sloužit (ušetříte své finance, energii i životní prostředí).
Nábytek a textilie
- Při výběru nábytku a textilií pro svůj domov preferujte přírodní materiály (nábytek z masivu – nejlépe z co nejbližších zdrojů (lesů).
- Pozor na dřevotřísku – je levná, ale cena bývá na úkor kvality a životnosti, obsahuje pro přírodu i zdraví nebezpečný formaldehyd, který se z pojiv postupně uvolňuje.
- Pokud se rozhodnete dřevo sami natírat nebo malovat, vybírejte vodou ředitelné laky a nátěry nejlépe přímo se značkou „ekologicky šetrný výrobek“ (viz EŠV).
- Minimalizujte plastové a hliníkové díly.
- Sledujte syntetické příměsi, které se používají u většiny běžně dostupných a nejčastěji nabízených textilií – např. nylon, polyester, akryl, acetát, PVC, formaldehyd (k impregnaci a proti mačkání ložního prádla).
- Pozor na barvený textil. Pro barvení se totiž často používají těžké kovy – kadmium, chróm, tyto chemické látky, jež jsou pro jejich výrobu v EU již zakázány (neplatí však právě pro barvení). Mají negativní dopad nejen na zdraví, ale i pro životní prostředí.
- Při výběru textilu zohledňujte původ, výrobu i kvalitu výrobků – je nutno sledovat více certifikátů (viz kapitola Ekoznačení).
- Pravidlem je též kupovat textilie v ověřených obchodech a každou textilii před používáním vyprat.
- Deky jsou vhodné z ovčího rouna či peří (pozor zde na alergie).
- Při výběru matrací volte kokosové vlákno nebo přírodní kaučuk (latex) neobsahující bromované zpomalovače hoření, které negativně působí na zdraví.
Podlahové krytiny
- Při pořizování podlahových krytin vybírejte materiály na přírodní bázi – dřevo, korek, přírodní (pravé) linoleum (např. marmoleum) apod. Vhodné jsou též keramické dlaždice.
- Máte-li na podlaze staré dřevěné parkety, je lepší je opravit a přebrousit než vyměňovat za krytinu – sice levnější, ale s kratší životností či z nevhodného materiálu.
- Vyhněte se krytinám z PVC, které mohou uvolňovat ftaláty.
- Nákup koberců je sporný zejména z důvodu zdravotních rizik (alergie, roztoči), ale i náročnějšího úklidu zejména u rodin s malými dětmi a domácími zvířaty. Pokud se bez koberců neobejdete, vybírejte s ohledem na životní prostředí koberce z přírodních vláken.
- Při pořizování podlahových textilií volte přírodní materiály např. biobavlnu, len, vlnu, konopí nejlépe s certifikované z ekologického zemědělství. Ty zohledňují dopad výroby i kvalitu výrobků a nepřinášejí zdravotní rizika.
A co hračky jako součást vybavení interiéru? Tématu je věnována samostatná kapitola zde.
O vybavení domácnosti a spoustě dalších témat informuje rosí publikace Průvodce ekospotřebitele, která je volně ke stažení nebo ji lze objednat v našem e-obchodě.
Použijte také náš webový rozcestník Kam dál?