Oblečení
Trh je nepřežitě zásobován tunami nového oblečení – jeho výroba (a jí předcházející výroba materiálů a produkce plodin), distribuce, užívání a likvidace představují ohromnou zátěž pro životní prostředí. Spotřebitel má při nákupu možnost volby z široké nabídky různých materiálů, designu, kvality zboží, cenových kategorií. Ekospotřebitel dbá také na to, aby kupované oblečení a celý jeho životní cyklus bylo šetrné vůči životnímu prostředí a lidem kteří s ním přicházejí do styku (výrobci, uživatelé).
Doporučujeme:
- Před koupí zvažte, zda je nutné věc vlastnit, pořizovat ji novou, popř. ji sehnat z druhé ruky nebo pouze vypůjčit na danou příležitost.
- Nepodléhejte reklamě a módním trendům.
- Preferujte kvalitu před kvantitou.
- Vybírejte oblečení z přírodních materiálů.
- Sledujte důvěryhodné certifikáty na oblečení.
- Iniciujte mezi svými přáteli a známými místní bazárek oblečení.
- Zapojte do projektů typu „votoč vohoz“ (votocvohoz.cz).
- Naučte se oblečení přešít, vyspravit či se poohlédněte po někom v okolí, kdo tyto služby nabízí.
- Věnujte věci na charitu či je dávejte do sběrných kontejnerů na textil.
- Úplně se vyhněte kožešinám a kde je možné i kůži.
- Buďte dobrým příkladem svým dětem a nabídněte jim smysluplnější náplň volného času. Jsou důležitější hodnoty života než mít plný šatník trendy kousků.
Náročný život textilu…
… textil, oděvy i obuv zatěžují životní prostředí během celého životního cyklu:
- pěstováním plodin pro přípravu vláken či výroba umělých vláken z ropy
- výrobou materiálu – potřebnou energií, odpady, znečištěním vody, ovzduší…
- zpracováním – zejména spotřebou a znečištěním vody, energeticky
- obaly
- údržbou věcí (praní, mytí, čištění)
- likvidací
Čemu věřit – certifikace
Většina oděvní a textilní výroby je soustředěna do asijských a afrických zemí – rozvojových států „třetího světa“. Většina se ho pak prodá ve vyspělých zemích. Stálý tlak na snižování ceny zboží se odráží v kvalitě pracovních podmínek a odměn zaměstnanců. Oblečení s označením Fair Wear Foundation je ušito za dodržování pracovněprávních standardů Mezinárodní organizace práce.
Pro textilní výrobky, na jejichž výrobu byly použity suroviny z ekologického zemědělství, se vžilo označení organický či biotextil. Materiál takového textilu pochází z rostlin, které byly pěstovány ekologicky šetrným způsobem. Jiné certifikáty např. Fair Wear Foundation www.fairwear.org, Soil Association Organic Standad sledují faktory, jako jsou environmentální dopad výroby nebo kvalitu výrobků (www.soilassociation.org).
Celosvětově známá, rozšířená a velmi přísná je certifikace textilií Öko-Tex Standard 100. Výrobky s tímto logem jsou zdraví nezávadné a při výrobě je eliminováno použití nebezpečných chemikálií. Certifikace ovšem neznamená, že suroviny pocházejí z ekologického zemědělství.
Materiály
O tom, jak vybírat oblečení a spoustě dalších témat, informuje rosí publikace Průvodce ekospotřebitele, která je volně ke stažení nebo ji lze objednat v našem e-obchodě.
Použijte také náš webový rozcestník Kam dál?