Ekospotřebitel
ekospotrebitel spotrebitel logotyp

Kam pro místní bi(j)opotraviny

Zkuste jeden týden jíst jen potraviny, u kterých budete znát původ všech surovin: kde vyrostla zelenina, kde se pásly krávy, které poskytly mléko pro vaše oblíbené sýry. Pozor, možná si pak nepochutnáte na některých dřívějších laskominách.

 

 

Kam na ně?

Tip: Nejbližšího farmáře, KPZ, bedýnky či bioklub vám pomůže najít mapa na adrese www.adresarfarmaru.cz.
  • na vlastní nebo sousedovu zahrádku
  • do truhlíku za oknem a na balkóně
  • na trh
  • na farmu
  • do obchodů s regionálními potravinami
  • do prodejen zdravé výživy: vedle biopotravin z dáli stále častěji rozšiřují nabídku i o potraviny z nejbližšího okolí

KPZ

Komunitou podporované zemědělství – společenství odběratelů bedýnek přímo navázané na farmáře, jehož úrodu si předplácí. S farmářem sdílí výhody bohaté úrody i riziko neúrody. Příklady nejen z ČR na www.kpzinfo.cz

Komunitní zahrady

Skupina lidí, kteří stojí o vlastnoručně vypěstovanou zeleninu, se domluví na společném využívání zahrady nebo políčka. Dělí se o náklady i o úrodu. Někdy si najmou zahradníka, který pro ně zeleninu pěstuje. Např. www.kom-pot.cz

Biokluby, lokální družstva

Obvykle neformální, členové družstva si určí kritéria, podle kterých chtějí získávat místní a zdravé potraviny a společně organizují distribuci potravin ze svého kraje, případně nákup biopotravin z velkoobchodu. Ušetří tím jednotlivé cesty a mohou podpořit menší pěstitele nebo rodinné výrobce, kteří se do obchodů nedostanou.

48Bedýnky

Systém distribuce zeleniny kdy odběratelé dostávají každý týden směs sezónní zeleniny a většinou dopředu neznají obsah bedýnky. Vhodné pro ty, kteří milují překvapení a dokážou v kuchyni improvizovat podle toho, co pro ně zelinář sklidil.

Společné objednávky

Dejte dohromady větší objednávku s přáteli nebo kolegy v práci, farmáři Vám pak své produkty rádi přivezou přímo na vaši adresu anebo spojte nákup s výletem na farmu.

Důvěřujte, ale prověřujte

* Farmářské obchody a trhy nejsou zárukou, že zde nakoupíte potraviny přímo od farmářů. Překupníky na trhu obvykle zaskočí otázky na ošetření proti plísni, původ semínek, používaná hnojiva apod.

* Regionální potraviny mohou označovat proměnlivě široký region, např. kraj, chráněnou krajinnou oblast. Důležitá jsou kritéria udělování té které značky.

* Klamavé obaly: tradiční čeští výrobci pod svou značkou prodávají například i sýry vyrobené v zahraničí. Zemi původu mléčných a masných výrobků snadno zjistíte podle registrační značky zpracovatele:

* Domácí výpěstky nemusí být nejzdravější. Někteří zahrádkáři používají více pesticidů než konvenční zemědělci. Také nákupem mořených semínek přispíváte k preventivnímu chemickému boji proti domnělým škůdcům namísto spolupráce s přírodou.

Nejlepší zárukou kvality nabízených potravin je osobní znalost pěstitele, chovatele a zpracovatele. Ptejte se na původ masa a zeleniny ve vaší oblíbené restauraci. Žádejte místní biopotraviny ve vašem obchodě. Dobrý obchodník vám vyjde vstříc.

jidlo_vizual

 

Stáhněte si zdarma leták Dobré jídlo nejen z blízka.

 

Použijte také náš webový rozcestník Kam dál?