Ekospotřebitel
ekospotrebitel spotrebitel logotyp

Textilní hračky

U textilních hraček je potřeba zvážit možnosti dodržení hygienických pravidel – péče o čistotu hračky (možnost jejího praní).  Též upřednostnit hračky z certifikovaných textilií  a být obezřetní při koupi hraček z barevného textilu; je zde riziko reziduí z barviv (chlór či kadmium).

 

 

Tip: Pravidlem je též kupovat textilie v ověřených obchodech, a každou textilie před používáním vyprat.

Většina, u dětí oblíbených, plyšáků je zátěží pro životní prostředí nejen pro svou cestovatelskou ekostopu (made in China), ale i pro jejich proces výroby a potenci nebezpečnosti (bromované zpomalovače hoření). Plyšáci se též řadí mezi hračky, které doporučujeme nekupovat z druhé ruky ani na tržištích. Při koupi si zkuste též přičichnout, zda hračka podezřele nezapáchá.

 Hračky z certifikovaného textilu/biotextilu

Mezi alternativy patří např. biobavlna (produkt ekologického zemědělství) či další certifikované textilie zohledňující dopad výroby a kvalitu výrobků např. Öko tex standard. Chceme-li při výběru textilu zohlednit požadavky na původ, výrobu i kvalitu, potom je nutno sledovat více certifikátů. V ČR se můžeme setkat s certifikáty od holandské organizace Fair Wear Foundation (obdoba fair trade) či britské Soil Association.

       znacka7  znacka8 znacka9 znacka10 znacka11    

Pro výběr jsou vhodné též materiály jako konopí, bambus či vlna.

Spravna hracka

 

Informace o výběru hraček si můžete zdarma stáhnout v podobě brožury Spravna_hracka.

 

Použijte také náš webový rozcestník Kam dál?