Textilní hračky
U textilních hraček je potřeba zvážit možnosti dodržení hygienických pravidel – péče o čistotu hračky (možnost jejího praní). Též upřednostnit hračky z certifikovaných textilií a být obezřetní při koupi hraček z barevného textilu; je zde riziko reziduí z barviv (chlór či kadmium).
Většina, u dětí oblíbených, plyšáků je zátěží pro životní prostředí nejen pro svou cestovatelskou ekostopu (made in China), ale i pro jejich proces výroby a potenci nebezpečnosti (bromované zpomalovače hoření). Plyšáci se též řadí mezi hračky, které doporučujeme nekupovat z druhé ruky ani na tržištích. Při koupi si zkuste též přičichnout, zda hračka podezřele nezapáchá.
Hračky z certifikovaného textilu/biotextilu
Mezi alternativy patří např. biobavlna (produkt ekologického zemědělství) či další certifikované textilie zohledňující dopad výroby a kvalitu výrobků např. Öko tex standard. Chceme-li při výběru textilu zohlednit požadavky na původ, výrobu i kvalitu, potom je nutno sledovat více certifikátů. V ČR se můžeme setkat s certifikáty od holandské organizace Fair Wear Foundation (obdoba fair trade) či britské Soil Association.
Pro výběr jsou vhodné též materiály jako konopí, bambus či vlna.
Informace o výběru hraček si můžete zdarma stáhnout v podobě brožury Spravna_hracka.
Použijte také náš webový rozcestník Kam dál?