Ekodomácnost
Jste ve své domácnosti šetrní k životnímu prostředí? Nevíte, kde začít? Kam dále směřovat? Pomocí této webové aplikace si můžete své chování nejen ověřit, ale může Vám být průvodcem – krok za krokem k odpovědné domácnosti.
Vyberte si z témat Ekodomácnosti:
Nakupujeme odpovědně
Nakupování, spotřebě a vyhazování věcí se asi nedá úplně vyhnout. Nicméně i při této každodenní činnosti můžeme chránit životní prostředí, předcházet mnohým problémům a hromadám (budoucích) odpadků. Všechny výrobky s sebou nesou jistou ekologickou zátěž - těžbu surovin, výrobu, dopravu, ale i recyklaci nebo jiné využití. Z tohoto pohledu jsou nejlepší takové výrobky, které nekoupíme (a posléze nevyhodíme).
Vybavení interiéru
V místnostech trávíme naprostou většinu života a má to zcela zásadní vliv na naše zdraví, tělesnou i duševní pohodu. Nábytek a vybavení jsou dlouhodobé investice, měli bychom proto vybírat o to pečlivěji. A když zvolíme kvalitní, bezpečný, opravitelný nábytek s dlouhou životností, tak se to v časovém horizontu jistě vyplatí - jak ve zdraví, tak v penězích.
Jídlo
U jídla se dá s jistou nadsázkou říci, že máme osud Země přímo na talíři (země i sebe samých). Souvislost mezi jídlem (jeho množstvím, kvalitou a skladbou) a zdravím je znám a je zřejmý. Teď bychom si měli uvědomit i vzdálenější důsledky našeho jídelníčku: Kde bylo vypěstováno? Co jím? Jak byla pole hnojená? Čím se stříkalo? Jak žila zvířata, jejichž maso, mléko nebo vejce právě večeřím? Souvislosti jsou někdy nečekané.
Hračky
Hračky nejsou - nebo nemusejí být - jen na hraní, ale měly by rozvíjet osobnost dítěte, jeho dovednosti, fantazii, zručnost. Zároveň by neměly dítě ohrožovat nebo zbytečně zatěžovat např. chemickými látkami. Pro ulehčení životnímu prostředí by zase měly být trvanlivé, kvalitní - dobře vyrobené, bez rizik při výrobě, používání i likvidaci.
Dětské pleny
Milujete svoje děti a od narození jim chcete dát to nejlepší. Plenky jsou samozřejmou součástí dětské výbavičky, ale víte o tom, že při používání jednorázových plen vznikne za dva roky tuna nerecyklovatelného odpadu? A vy za ně utratíte desetitisíce?
Dámské hygienické potřeby
Většina žen se každý měsíc zabývá otázkami: “Jaké hygienické potřeby použít? Jaké to bude mít dopady na mé tělo a psychiku a na životní prostředí?” Už si naštěstí můžeme vybírat - menstruační kalíšky, pratelné vložky, tampony nebo vložky bez chemikálií ap., které se dají bez problémů koupit.
Energie v domácnosti
Kdo by chtěl vyhazovat peníze z okna? Vyhazovat z okna energii, za peníze koupenou, není o moc chytřejší. S výrobou energie je navíc svázána produkce emisí skleníkových plynů a zdraví škodlivých látek, produkce popela a radioaktivních odpadů, devastace krajiny. Není energie jako energie. Nejlepší je samozřejmě ta nevyrobená. Nejméně zatěžující je energie z obnovitelných zdrojů – ze slunce, z lokálního dřeva či bioplynu.
Odpady
Nejlepší odpad je žádný odpad. Všechny věci se musely někde vyrobit a nějak dopravit. Po použití se z nich stane odpad, který je potřeba opět někam odvézt a v lepším případě zrecyklovat, v horším spálit nebo skládkovat. Velký podíl odpadů tvoří obaly, které jsou - z principu věci - obvykle na jedno použití. A zrovna jejich vzniku můžeme snadno předcházet.
Úklid – praní, mytí, čištění
Ekospotřebitelé se i při úklidu vyhýbají chemii, používají promyšlené a efektivní postupy. Někdy jde o oživení rad našich babiček, jindy naopak o používání moderních materiálů a prostředků. V žádném případě však nejde o návrat k velké dřině našich předků: rejžákům či valše. Právě při praní a čištění se doma setkáme s největší dávkou chemikálií. A většina z nich hned po použití skončí v kanalizaci.
Ekoaudit vytvořil tým nezávislých ekoporadců Rosy ve spolupráci s Ekologickým institutem Veronica, Sítě ekologických poraden v ČR STEPi a Ekowattu. Podněty pro praxi byly sebrány též při pilotním ověření ekoauditu.