Dřevěné hračky

Dřevo patří mezi udržitelné zdroje, a vybereme-li dřevo s certifikací FSC jeho šetrnost k přírodě se znásobí. Dřevo se často používá pro výrobu hraček nejrůznějšího věku – od dětských chrastítek až po prolézačky na dětských hřištích.
Doporučujeme:
- Zvážit provedení dřevěné hračky v závislosti na věku dítěte a účelu.
- Z ekologických důvodů se vyhněte hračkám ze dřeva tropických stromů.
- Preferujte dřevo s certifikací FSC, dále dřevo kontinentální.
- Zajímejte se o povrchovou úpravu hračky, její opracování, laky i nátěry.
FSC -Forest Stewardship Council
Všeobecná doporučení pro nákup hraček najdete zde.
Pozor na potencionální rizika dřeva– zejména povrchovou úpravu a neošetřené dřevo či naopak dřevo natřené nejrůznějšími laky, barvami atp.
Povrchová úprava
Hračky se zhotovují převážně z masivního dřeva. Dřevo se buď ponechá v přírodním stavu, nebo se lakuje, voskuje, moří… Ideálně oleji, vosky a přírodními laky. Které provedení upřednostnit, to závisí na účelu hračky i na věku dítěte. Malby, laky a nátěry vždy musejí být pro dané použití (interiérové hračky – vnitřní použití; hračky venkovní – outdoorové laky a nátěry). V každém případě vybírejte vodou ředitelné laky a nátěry, nejlépe z certifikované se značkou EŠV.
Přitom je stále nutné dbát na bezpečnost dítěte i šetrnost k životnímu prostředí. Povrch a hrany musí být zpracovány tak, aby se dítě nemohlo poranit např. třískou.
Neošetřené dřevo
Neošetřené dřevo dává intenzívní materiálovou zkušenost. Je příjemnější na omak než plasty či kov. Vsakuje přirozenou vlhkost rukou. U kovů a plastů tato vlhkost způsobuje prokluzování hračky v rukou. Neošetřené dřevo má však i svá negativa – u dřeva z měkkých jehličnanů (smrk, jedle, borovice) vniká do pórů snadno špína. Nátěr póry uzavře, čímž se vytvoří ochranná, snadno čistitelná vrstva. Hračky z neošetřeného dřeva nejsou proto vhodné pro kojence a batolata.
Informace o výběru hraček si můžete zdarma stáhnout v podobě brožury Spravna_hracka.
Použijte také náš webový rozcestník Kam dál?